Обикновено кожата на лицето се дели на 4 основни типа:
Нормална, суха, мазна, смесена
Проучете внимателно лицето си и определете кожата Ви към кой тип принадлежи, а ако не знаете и не можете да решите, ето и един лесен тест : Легнете си с изчистено лице, без крем или серум. На сутринта, преди измиване, поставете чиста хартиена сафетка върху лицето си. По специално на Т-зоната – брадичка, нос и чело. Нормалната кожа оставя малка следа, сухата – никаква, а мазната естествено оставя ясна следа. Проверете и дали кожата на бузите Ви е изпръхнала.
Много хора имат смесена кожа, която съчетава симптомите на няколко типа кожа. Съобразявайте Вашите козметични процедури с типа кожа. Не забравяйте, че той се променя заедно с цикъла, възрастта, сезоните, начина на хранене, хормоналните промени, атмосферното замърсяване и т.н.
НА КРАТКО ВАЖИ СЛЕДНОТО:
- Децата имат нормална кожа, която става мазна през пубертета и постепенно изсъхва с годините.
- Светлите жени имат по-суха кожа, която се изсушава още повече с възрастта, а след 40-годишна възраст вече се смята за зряла и изисква повече грижи.
Неправилното хранене, ленив черен дроб, резките промени в теглото, алкохолът и цигарите, както и стресът, допринасят за допълнителни проблеми на кожата на лицето.
Задължителните грижи за кожата са почистване, тонизиране и овлажняване. Пълната грижа обаче включва още ексфолиация и маска.
1. НОРМАЛНА КОЖА
Благословени сте, ако имате този тип кожа. Нито суха, нито мазна, тенът е равномерен и порите са малки. Разполагате с богат избор козметични средства и процедури, но не я занемарявайте все пак!
Нормалната кожа има:
- Фини пори
- Добро кръвообращение
- Кадифено мека и гладка текстура
- Свеж розов цвят и равномерна прозрачност
- Липса на пъпки
- Не е чувствителна
2. СУХА КОЖА
Този тип има много фина структура и е без видими пори, а кожата е опъната особено след измиване. Това се дължи на слабо активните мастни жлези, които не я овлажняват достатъчно. Сухата кожа е чувствителна и предразположена към преждевременно образуване на бръчки и лющене, което понякога се дължи на липса на кератин. Бедна е и откъм вода, която да я „подпълва“. Уязвима е към атмосферните условия – слънце и вятър, смяната на сезоните, а студът и жегата потискат дейността на мастните жлези. Други врагове са басейнът, климатикът и ниската влажност на въздуха.
Сухата кожа варира от кожа, която е малко по-суха от обичайното, през много суха кожа, до изключително суха. Разликите обикновено могат да се определят по следния начин:
- Суха кожа
Леко сухата кожа може да е опъната, грапава и лишена от блясък. Еластичността също е намалена.
- Много суха кожа
Ако сухотата не се третира, могат да се появят следните проблеми:
- леко белене
- груб вид, петна (понякога кожата може да изглежда преждевременно остаряла)
- чувство на опънатост
- вероятен сърбеж
Също така е чувствителна на дразнене, зачервяване и риск от инфекция.
ИЗКЛЮЧИТЕЛНО СУХА КОЖА
Определени части от тялото – особено ръцете, стъпалата, лактите и коленете – са предразположени към:
- неравна повърхност
- напукване с възможност за формиране на сериозни пукнатини
- мазоли
- белене
- чест сърбеж
3. МАЗНА КОЖА
Свръхактивните мастни жлези, леката грапавина или разширените пори придават характерната лъскавина на този тип кожа. Прекомерното омазняване е прекрасна почва за развитие на бактерии и инфекции, запушени пори и мъртви клетки. Но от друга страна, мазнината защитава и овлажнява кожата в хода на стареенето и забавя образуването на бръчки.
През лятото прекомерното излагане на слънце стимулира и без това активните мастни жлези. Мазнината се комбинира с потта и омазнява още повече кожата.
През зимата състоянието се усложнява от триенето на шалове и шапки и евентуалното по-рядко миене на лицето. Използвайте козметични продукти, които да не отстраняват напълно мазнината. Съобразявайте и начина на хранене.
Мазната кожа се характеризира с:
- уголемени, видими пори;
- блясък
- по-голяма дебелина и по-светъл цвят: кръвоносните съдове не се виждат
Мазната кожа е предразположена към комедони (черни точки и бели пъпки) и различни разновидности на акне. При леките форми на акне по лицето се появява голям брой комедони, а често и по врата, раменете, гърба и гръдния кош.
В умерени до тежки случаи се появяват папули (подутини без видим бял връх или черна точка) и пустули (средни по размер подутини със забележим бял или жълт център), а кожата става зачервена и възпалена.
4. СМЕСЕНА (КОМБИНИРАНА) КОЖА
Характерна е мазна Т-зона и суха кожа около очите, бузите и устата. Това е най- разпространеният тип кожа. По-мазните части от комбинираната кожа се предизвикват от свръхпроизводство на себум. Сухите части от комбинираната кожа се предизвикват от липсата на себум и съответния недостиг на липиди.
Комбинираната кожа се характеризира с:
- мазна Т-зона (чело, брадичка и нос)
- увеличени пори в тази зона, както и възможни комедони
- нормална до суха кожа на бузите
Състоянието на кожата
За разлика от типа на кожата, състоянието може да е много различно в различните периоди от живота. Многото вътрешни и външни фактори, които определят състоянието й, са: климат и замърсяване, медикаменти, стрес, наследствени фактори, които оказват влияние на нивата от себум, потенето и естествените хидратиращи фактори, които кожата произвежда, както и продуктите, които използвате и изборите, които правите по отношение на грижата за кожата.
Продуктите за грижа за кожата трябва да бъдат съобразени с типа и състоянието на кожата. Дерматолозите и други експерти в грижите за кожата определят типа кожа и нейното състояние, като вземат предвид следните фактори:
- Признаци на стареене
- Цвят на кожата
- Производство на себум и пот
- Естествени хидратиращи фактори
- Чувствителност на кожата